Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Представљен пројекат “Партиципативно буџетирање”

Удружење изборних званичника у БиХ, током текуће године имплементира пројекат под називом „Партиципативно буџетирање“. То је иницијатива која се проводи у сарадњи са Међународном организацијом за миграције у оквиру пројекта Подршка младима у локалним заједницама у БиХ, који подржава Влада Уједињеног Краљевства. Они су данас одржали састанак са представницима наше Општине и представили им пројекат „Партиципативно буџетирање“ у оквиру кога грађани могу да учествују у доношењу одлука.„Овај пројекат као главну идеју има активизам грађана. Грађани предлажу општини пројекте који су од њиховог интереса и онда сами гласају. Оно што је битно, не доноси одлуку ни начелник ни Скупштина, нити неко из сјене, дакле грађани су ти који одлучују који ће се пројекат имплементирати у оквиру буџета који је издвојен за партиципативно буџетирање“ рекла је Анела Чавдар, Удружење изборних званичника БиХ.Гласа се електронским путем и пројекти који имају највећи број гласова се имплементирају у оквиру одређеног буџета. Било је ријечи и о минималном износу који је неопходан за партиципативно буџетирање, а то је у овом случају 20 000 КМ, од чега 50 % даје донатор, у овом случају, Међународна организација за миграције, а другу половину Општина.„Принцип „Партиципативног буџетирања“ повећава транспарентност рада саме општинске управе, остварује се оно што нам и јесте циљ а то је сарадња са грађанима.Ово је био први састанак, а ми смо показали интересовање и надамо се да ће у наредном периоду доћи до сарадње“ рекао је Никола Бајовић, замјеник начелника општине Билећа.Из Удружења изборних званичника у БиХ кажу да у оквиру овог пројекта све почиње и завршава са грађанима. Они предлажу свој пројекат, гласају за њега, лобирају и друге да гласају, а тек када изгласају свој пројекат онда општина имплементира тај пројкат. Партиципативно буџетирање је пројекат који се ради од 2017. године, а до сада је имплементиран у шест општина у БиХ. Пројекат ће бити представљен и у другим општинама у БиХ, а која од њих ће бити изабрани одлучују представници донатора, односно ИОМ.

Подијели вијест